۰۹۱۹-۰۳۳۵۹۲۶

علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بوش + راه حل مشکل

‌تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بوش یکی از اعصاب خرد کن ترین مشکلات در تمامی ماشین لباسشویی هاست، در این مطلب با ما همراه باشید زیرا دلایل +راه حل این مشکل را به شما خواهیم گفت.
علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بوش

آنچه در این مقاله میخوانید

شایع ترین علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بوش گرفتگی فیلتر پمپ تخلیه و خرابی پمپ تخلیه آب است، خوشبختانه اگر فیلتر ماشین لباسشویی شما دچار گرفتگی شده باشد به سادگی میتوانید آن را باز کرده و تخلیه کنید ولی عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی بوش نیاز به یک تعمیرکار متخصص ماشین لباسشویی بوش دارد ولی در ادامه به دلایل دیگر تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بوش به همراه راه حل‌های آن اشاره کرده‌ایم.

چرا آب ماشین لباسشویی بوش تخلیه نمیشود؟

شاید هم اکنون که این مطلب را مطالعه میکنید، با مشکل تخلیه نشدن آب در مدار دستگاه خود مواجه شده‌اید و یا در گذشته خاطره یا تجربه تلخی در مورد این مشکل داشتید؛ بنابر‌این اولین موضوعی که در برطرف کردن این مشکل مطرح است، تخلیه دستی یا فوری ماشین لباسشویی بوش است.

در اولین مرحله با باز کردن فیلتر یا دریچه مربع شکلی که معمولا پایین، سمت راست قرار دارد، میتوانید یک اهرم پیچ شکل و یک لوله تخلیه را مشاهده کنید که با بازکردن درب لوله (شیلنگ کوچک)، آب را به سرعت تخلیه کنید.

خالی کردن فیلتر ماشین لباسشویی بوش

انسداد فیلتر پمپ تخلیه آب ماشین لباسشویی بوش

زمانی که آب نیاز به تخلیه و دفع دارد، برد الکترونیکی یک دستور به پمپ تخلیه آب ارسال میکند و پمپ شروع به مکش آب میکند اما قبل از اینکه آب به پمپ برسد باید از فیلتر و سافی عبور کند.

عبور آب از سافی باعث جلوگیری از ورود اشیا خارجی مانند سنجاق، سورن، سکه و … که با آب هم جریان شده و به سمت پمپ تخلیه می‌آیند، شود تا به پمپ تخلیه آب آسیبی وارد نشود.

اولین اقدامی که باید برای رفع عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی بوش انجام دهید، چک کردن آزاد بودن فیلتر پمپ تخلیه آب است، پس اگر خودتان تجربه کافی را دارید دست به کار شوید.

اختلال در پمپ تخلیه آب ماشین لباسشویی بوش

وظیفه پمپ تخلیه آب مکش آب باقی مانده در دیگ ماشین لباسشویی است، زمانی که مراحل شستشو به اتمام میرسد و یا لباسشویی نیاز به آبگیری مجدد پیدا میکند، یک دستور از برد به پمپ تخلیه آب برای تخلیه و یک دستور به شیر برقی برای ارسال آب تمیز به دیگ ارسال میکند.

اگر آسیبی به پمپ تخلیه آب ماشین لباسشویی بوش شما رسیده باشد، آب به هیچ وجه تخلیه نخواهد شد و شما خودتان باید به صورت دستی آن را تخلیه کنید.

دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بوش

در قسمت سمت راست*پایین ماشین لباسشویی یک دریچه وحود دارد، هنگامی که آن را باز کنید با یک اهرم پیچ مانند روبرو میشوید که وقتی آن را باز کنید آب ماشین لباسشویی تخلیه میشود، سپس با یک مرکز تعمیرات لوازم خانگی تماس بگیرید تا مشکلتان در اسرع وقت برطرف شود.

اگر ساکن کرج و یا استان البرز هستید میتوانید از مطالب تعمیر ماشین لباسشویی بوش در کرج و تعمیر ماشین لباسشویی در کرج استفاده کنید و آنها را مطالعه کنید.

گرفتگی فاضلاب، دلیل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بوش

آبی که توسط پمپ مکش شده و از طریق لوله پشتی ماشین لباسشویی باید در فاضلاب تخلیه شود، بعضی از مواقع بدلیل گرفتگی چاه فاضلاب یا خروجی فاضلاب، باعث میشود آبی از آن عبور نکند و همین امر باعث تخلیه نشدن کامل آب ماشین لباسشویی میشود.

ابتدا مطمعن شوید که مشکل از فاضلاب است، سپس با فشار آب زیاد و آب گرم سعی کنید تا فاضلاب را آزاد سازی کنید ولی در مواقعی که موفق به باز کردن فاضلاب نشدید، بایک شرکت خدمات لوله باز کنی تماس بگیرید تا آنها مشکل را برایتان رفع کنند.

مسدود شدن شیلنگ تخلیه آب ماشین لباسشویی بوش

وقتی که آب توسط پمپ مکش میشود و به سمت خروجی آب ماشین لباسشویی میرود، جریان آب باید توسط یک شیلنگ به چاه فاضلاب یا خروجی فاضلاب هدایت شود.

شیلنگ تخلیه آب در اثر گذر زمان دارای لایه‌هایی از جرم و رسوب میشود که میتواند باعث گرفتگی و مسدود شدن لوله تخلیه شود. یکی از این دلایل طول بیش از حد شیلنگ است زیرا این مورد در اکثر مواقع برای ماشین لباسشویی‌هایی پیش می‌اید که طول شیلنگ آن از 3 متر بیشتر است و آب به صورت کامل تخلیه نمیشود.

در اولین اقدام شیلنگ را از پشت ماشین لباسشویی جدا کنید و مطمعن شوید که مسیر لوله آزاد است، اگر احیانا لوله دچار گرفتگی شده بود با کمی آب گرم و جرمگیر، مراحل جرمگیری آن را شروع کنید.

استفاده نادرست از شوینده در ماشین لباسشویی بوش

خرابی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی بوش

برد درست مانند یک مغز است، تمامی فعالیت‌هایی که ما انسان‌ها در طول شبانه روز انجام میدهیم، یک دستور از مغز به اجزای بدنمان است ماشین لباسشویی بوش هم دارای یک قطعه به نام برد است که همان نقش را در دستگاه ایفا میکند و تمامی قطعات ماشین لباسشویی دستورات خود را از همین برد خواهند گرفت.

فرض کنید مراحل شستشو به اتمام رسیده، حالا نوبت برد است تا یک دستور به پمپ تخلیه آب ماشین لباسشویی ارسال کند و آب شروع به تخلیه شدن کند. ولی برد دچار اختلال شده و یکی از خازن‌های آن سوخته، در این صورت تمامی آب در ماشین لباسشویی باقی میماند و پمپ تخلیه عملا هیچ کاری انجام نمیدهد. همچنین در مقاله علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی به موارد دیگری هم اشاره شده است.

تعمیر این قطعه باید توسط یک شرکت تخصصی تعمیرات لوازم خانگی مانند فراتیک انجام شود که برای خدمات خود ضمانت گارانتی ارائه کند زیرا تعمیر نادرست این قطعه باعث ضرر های مالی جبران ناپذیری خواهد شد.

خرابی شیر الکتریکی ماشین لباسشویی بوش

یکی دیگر از دلایل رایج در تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بوش، خرابی شیر الکتریکی است. شیر الکتریکی در ماشین لباسشویی وظیفه تعین مقدار دقیق آبرسانی در دستگاه را دارد.

اگر این قطعه با مشکلی بروبرو شود ممکن است مقدار آبرسانی کم یا زیاد شود و حتی بعد از تخلیه آب در ماشین لباسشویی، این قطعه آب را قطع نکند و ماشین لباسشویی مجدد آبگیری را شروع کند.

برای تعمیر یا تعویض شیر برقی در ماشین لباسشویی باید دستگاه به طور کامل باز شود، پس اگر تجربه کافی در این حوزه را ندارید پیشنهاد میکنم با مرکز فراتیک تماس بگیرید تا مشکلتان در کمترین زمان ممکن و در محل برسی و رفع شود. شایان ذکر است که مجموعه فراتیک در غرب استان تهران هم خدمات تعمیر ماشین لباسشویی در اندیشه و تعمیر ماشین لباسشویی در شهریار را ارائه میکند.

شیر برقی در ماشین لباسشویی بوش

خرابی هیدروستات ماشین لباسشویی

هیدروستات یک قطعه بسیار ظریف در مدار ماشین لباسشویی است که وظیفه آن تشخیص و کنترل سطح مصرفی آب مورد نیاز دستگاه است.

اگر هیدروستات دچار مشکلی شود، به احتمال زیاد آب بسیاری وارد دیگ خواهد شد که در نهایت مشکلی در تخلیه نکردن آب ماشین لباسشویی یا خرابی دیگر قطعات ایجاد خواهد کرد.

در اینطور مواقع پیشنهاد میکنم از خدمات نمایندگی بوش در کرج یا نمایندگی بوش در تهران استفاده کنید.

باز شدن درب لباسشویی در مراحل شستشو

اکثر ماشین لباسشویی‌های بوش دارای یک میکروسوئیچ حساس بر روی درب خود هستند که وظیفه آن تشخیص باز یا بسته بودن درب دستگاه است؛ اگر در حین مراحل شستشو درب دستگاه به اشتباه باز شود، دستگاه مراحل شستشو را متوقف خواهد کرد تا از ریزش آب به بیرون جلوگیری کند.

آنچه با همدیگر آموختیم

در این مطلب در مورد تمامی دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بوش پرداختیم و راه حلی برای هر یک از آنها به شما ارائه کردیم، البته برخی از آنها ممکن است توسط خودتان برطرف شود ولی برخی از آنها نیاز به تجربه و تخصص برای تعمیر را دارد.

شماره تلفن نمایندگیخارج از ساعت کاری
۰۲۱-۶۵۵۷۹۸۱۹۰۹۱۹۰۳۳۵۹۲۶

اگر نیاز به خدمات تعمیر لباسشویی دارید، پیشنهاد میکنم از خدمات مجموعه فراتیک با ضمانت نامه گارانتی 6 ماهه استفاده کنید، زیرا اگر طی این مدت مشکلی برای بخش تعمیر شده پیش بیاید، فراتیک آن را به رایگان تعمیر خواهد کرد.

4.5/5
مقالات مرتبط
نظر شما درباره این مقاله چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بنر فراتیک