۰۹۱۹-۰۳۳۵۹۲۶

علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی + راه حل ویدیویی

اگر شما هم به تازگی احساس می‌کنید دیگ ماشین لباسشویی‌تان نمیچرخد و یا سرعت آن کاهش پیدا کرده است، نیاز دارید تا در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا دلایل و راه حل‌های موجود در این محتوا را مطالعه کنید.
علت نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی

آنچه در این مقاله میخوانید

چرا دیگ ماشین لباسشویی نمیچرخد؟

چند وقت پیش یکی از کاربرانی که از طریق سوشال مدیا با ما آشنا شده بود، برای تعمیر دیگ ماشین لباسشویی با ما تماس گرفت و در اولین مرحله علت نچرخیدن دیگ لباسشویی بوش‌شان را از ما جویا شد؛ هنگامی که تعمیرکار متخصص مجموعه فراتیک در محل ایشان حاضر شد، کاربر توضیح داده بود که در گذشته صدای سوت و جیر جیر از قسمت دیگ شنیده، اما به دلیل بی‌توجهی و عدم تعمیر آن، بلبرینگ دستگاه به کلی خرد و شکسته شده بود.

دیگ ماشین لباسشویی در هنگام خرابی، ابتدا میتواند باعث لرزش ماشین لباسشویی هنگام خشک کن شود؛ اما در صورتی که این روند ادامه پیدا کند به احتمال زیاد بلبرینگ، سه نظام و شفت خرد و شکسته خواهد شد که در ویدیو زیر نمونه‌ای از آن را برای شما قرار داده‌ایم. در این حالت میتوانید متوجه خرد شدن بسیاری از قطعات دیگ که وظیفه چرخش فیزیکی محفظه را دارند، شوید.

اما بهتر است در همین ابتدای مطلب بگوییم که تعمیر و تعویض قطعاتی که باعث خرابی دیگ شدند، کار آسانی نیست و میبایست آن را به یک تعمیرکار یا تکنسین متخصص و با تجربه در این حوزه بسپارید. فراتیک بهترین پیشنهادی است که ما میتوانیم برای تعمیر دیگ لباسشویی به شما ارائه کنیم، زیرا تمامی خدمات این مجموعه دارای ضمانت گارانتی 6 ماهه است که میتوانید با خیال راحت تعمیر ماشین لباسشویی در کرج و تهران را به این مجموعه بسپارید.

خرابی یا خرد شدن بلبرینگ دیگ

بلبرینگ در لباسشویی یک قطعه بسیار مهم است که وظیفه آن چرخش در محور مخزن دیگ است؛ شاید اکثر ما با بلبرینگ در ماشین، دوچرخه و … آشنا باشیم، بنابر‌این در لباسشویی هم همان وظیفه چرخش را دارد.

در واقع این خرابی هنگامی احساس میشود که یک صدای بم و گوش خراش در هنگام خشک کن از دیگ لباسشویی ایجاد میشود؛ در این صورت باید با یک مجموعه تخصصی در حوزه تعمیرات لوازم خانگی تماس بگیرید تا محفظه دیگ شما مورد برسی و عیب یابی قرار بگیرد، زیرا خرابی بلبرینگ در دارز مدت باعث شکستن یا خرد شدن آن خواهد شد.

پوسیدگی و از بین رفتن مخزن ماشین لباسشویی

افزایش بیش از حد بار لباسشویی

پر کردن و یا افزایش بیش از حد بار لباسشویی یکی از کار هایی است که در آینده منجرب به خراب شدن دیگ ماشین لباسشویی و کمک فنر‌ها خواهد شد، به همین خاطر پیشنهاد میکنم اگر تا به حال دفترچه راهنمای لباسشویی خود را مطالعه نکردید، یک نگاهی به آن بی‌اندازید تا نحوه راه اندازی، انتخاب برنامه مناسب و انتخاب میزان حجم مناسب لباس‌ها برای شستشو را یاد بگیرید.

همچنین سنگین شدن بیش از حد مخزن در لباسشویی‌های پیشرفته شناسایی خواهد شد و برای جلوگیری از آسیب رسیدن به محفظه دیگ، لباسشویی به کلی خاموش خواهد شد.

انتخاب برنامه اشتباه برای شستشو لباس‌ها

بسیاری از مواقع انتخاب یک برنامه اشتباه با مدت زمان بسیار کوتاه میتواند باعث این مشکل شود، به این صورت که شما فکر می‌کنید باید شتسشو ادامه دار باشد اما برنامه شستشو در 15 دقیقه به اتمام رسیده و شما حس کرده‌اید که دیگ هیچ چرخشی ندارد؛ البته برنامه‌های دیگری مانند تخلیه فوری و … هم وجود دارد که دیگ عملا هیچ چرخش فیزیکی در آن ندارد.

خرابی زبانه درب یا میکروسوئیچ لباسشویی

به طور کلی در تمامی ماشین لباسشویی‌ها هنگامی که درب دستگاه باز میشود، میکروسوئیچ آن را به برد الکترونیکی اطلاع میدهد تا دستگاه به صورت کلی خاموش شود تا در نهایت آب از لباسشویی بیرون نریزد.

به همین خاطر اگر زبانه دربا دستگاه خراب باشد و یا میکروسوئیچ یکسره شده باشد و اختلالی در عمکرد آن به وجود آمده باشد، برنامه شستشو توسط برد الکترونیکی به صورت کامل به اتمام خواهد رسید. همچنین میتوانید علت باز نشدن درب ماشین لباسشویی را در مقالات فراتیک مطالعه کنید و علت‌های خرابی میکروسوئیچ را بفهمید.

خرابی و پوسیدگی شفت، بلبرینگ و سه نظام در ماشین لباسشویی

تخلیه نشدن آب و خرابی‌های که ایجاد میکند

یکی از دلایلی که باعث میشود برنامه شستشو متوقف شود و یا اینکه برد الکترونیکی یک ارور بر روی صفحه نمایش خود نشان دهد، تلخیه نشدن آب و خرابی‌های است که در قطعات مرتبط ایجاد میکند؛ برای مثال گاهی اوقات بالا آمدن بیش از حد سطح آب میتواند آسیب‌های جدی به هیدروستات، میکروسوئیچ، پمپ تخلیه، برد الکترونیکی و … وارد کند.

بنابر‌این هر چیزی که باعث توقف برنامه‌های شستشو در لباسشویی شود، میتواند از دلایل نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی باشد. برای مثال همین مشکل علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی که در بالا به آن اشاره کردیم.

آسیب دیدن تسمه‌های موتور

در اکثر ماشین لباسشویی‌ها تسمه‌هایی برای چرخش دیگ توسط موتور وجود دارد، در واقع موتور به وسیله این تسمه‌ها دیگ را به چرخش در می‌آورد؛ البته بسیاری دیگر از لباسشویی‌های نسل جدید تسمه ندارند و گیربکسی یا دایرکت درایو هستند.

شل شدن، پوسیده شدن و در رفتن تسمه‌ها باعث ایست کامل محفظه دیگ یا مخزن خواهد شد، بنابر‌این میتوانید شل شدن تسمه را از طریق رگلاژ پیچ‌هایی که بر روی موتور قرار گرفته تنظیم کنید و یا اگر تسمه عمر خود را کرده، اقدام به تعویض آن کنید.

خرابی موتور ماشین لباسشویی

اصلی‌ترین و شایع‌ترین دلیل برای نچرخیدن دیگ ماشین لباسشویی، خرابی یا اختلال در عملکرد موتور دستگاه است زیرا تسمه‌ها یا گیربکس به کمک موتور میتواند دیگ یا مخزن را بچرخاند؛ گاهی اوقات خرابی موتور میتواند به دلیل ایجاد مشکل در سیم پیچی، اتمام ذغال‌ها، خرابی کالکتور‌ و … باشد.

موتور جزء اصلی‌ترین قطعات موجود در یک ماشین لباسشویی است که اگر تعمیر آن را به یک تعمیرکار بی‌تجربه یا یک مجموعه متفرقه بسپارید، ممکن است با تعویض قطعات آن و یا خرابی آن، ارزش اصلی دستگاه خود را از دست بدهید. در اینطور مواقع پیشنهاد میکنم از یک مجموعه معتبر مانند فراتیک با ضمانت گارانتی 6 ماهه خدمات استفاده نمایید.

خرابی موتور ماشین لباسشویی؛ علت اصلی نچرخیدن دیگ

خرابی یا خرد شدن پولی، شفت و سه نظام

قطعاتی مانند شفت، سه نظام و پولی مانند بلبرینگ کمک به محور چرخش دیگ می‌کنند. این قطعات هم مانند دیگ قطعات موجود در ماشین لباسشویی ممکن است در اثر گذر زمان دچار مشکلاتی شوند و یا پوسیده و فرسوده شوند.

معمولا نشت آب از دیگ و یا هوای شرجی (رطوبت) باعث زنگ زدگی و پوسیدگی این قطعات به خصوص سه نظام میشود.

اختلال در عملکرد برد الکترونیکی

در بسیاری از مقالات اشاره ویژه‌ای به قطعاتی مانند برد الکترونیکی، موتور و دیگ داشته‌ایم؛ زیرا این قطعات ارزش اصلی یک لباسشویی را تایید میکنند. به همین خاطر اگر اختلالی در عملکرد سخت افزاری یا نرم افزاری برد به وجود بیاید، برد نیاز به تعمیر و بازسازی خواهد داشت.

من اگر به جای شما بودم، ابتدا این موضوع را با کارشناسان فراتیک در میان می‌گذاشتم تا از خرابی برد الکترونیکی اطمینان پیدا کنم و سپس با توجه به تکنسین‌های متخصص این مجموعه و ضمانت گارانتی 180 روزه‌ای که کیفیت خدمات ارائه شده را تاکید میکند، تعمیرات برد الکترونیکی ماشین لباسشویی‌ام را به آنها میسپاردم.

بروز مشکل در تاکوژنراتور موتور

تاخو یا تاکو یک قطعه بسیار مهم است که میتواند شروع به ایجاد جریان الکتریکی کند، این جریان الکتریکی زمانی که برد ارسال میشود، برد الکترونیکی میزان و شدت آن را ارزیابی خواهد کرد تا در نهایت از سلامت عملکرد موتور مطمعن شود.

دیگ یا مخزن ماشین لباسشویی

معمولا شناسایی خرابی تاخو در ماشین لباسشویی کار بسیار ساده‌ای نیست و نیاز به یک تعمیرکار متخصص و با تجربه دارد که از تخصص کافی در حوزه تعمیر ماشین لباسشویی آگاه باشد.

خلاصه آنچه با همدیگر یاد گرفتیم

اگر تا به اینجای مطلب با ما همراه بودید، حتما دلایل و راه حل‌های این مشکل را یاد گرفتید؛ اما درک میکنیم که اکثر دلایل موجود نیاز به وجود یک تعمیرکار متخصص در خانه دارد. به همین خاطر ما هم پیشنهاد میکنیم در اینطور مواقع، اگر سلامت لباسشویی برای‌تان مهم است، برای جلوگیری از خسارت‌های مالی بیشتر با فراتیک تماس بگیرید.

زمانی که موفق به رفع مشکل نشدید، پیشنهاد ما:

خدمات تخصصی و در محل فراتیک

تماس با ۰۹۱۹۰۳۳۵۹۲۶ یا از طریق فرم درخواست

۱۰+ سال‌سابقه
۱۸۰ روز گارانتی

اگر بخواهیم فراتیک را به صورت خلاصه وار معرفی کنم: فراتیک یک مجموعه تخصصی در حوزه تعمیرات لوازم خانگی با بیش از یک دهه تجربه و سابقه درخشان است که با ارائه خدمات با کیفیت به همراه ضمانت گارانتی 6 ماهه، موفق به جلب رضایت اکثر آنها شده است. همچنین بخش مقالات این وبسایت روزانه چند مقاله در مورد مشکلات انواع لوازم خانگی منتشر کرده و خواهد کرد.

4.5/5
مقالات مرتبط
نظر شما درباره این مقاله چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بنر فراتیک