۰۹۱۹-۰۳۳۵۹۲۶

9 علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی + راه حل

امروزه یکی از پرتکرار ترین اتفاق هایی که میتواند برای لباسشویی ما بی‌افتد ، عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی است در این مقاله ، دلایل رایج و آموزش حل این مشکل را به شما خواهیم گفت.
علت عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی

آنچه در این مقاله میخوانید

دلایل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی گاهی اوقات دلایل بسیار ساده و گاهی اوقات مشکلی بسیار عمیق در ساختار ماشین لباسشویی دارد؛ برای مثال چند وقت پیش یکی از مشتریان ما برای تعمیر ماشین لباسشویی بوش در تهران با ما تماس گرفته بود که پس از اعزام تعمیرکار از سوی فراتیک به محل ایشان، متوجه شدیم که علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی، گیر کردن یک جوراب در فیلتر تخلیه آن بوده است.

به احتمال زیاد هم اکنون که محتوای این مطلب را مطالعه می‌کنید، با مشکل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی مواجه شده‌اید و یا در گذشته، تجربه تلخی از این مشکل را به یاد دارید؛ به هر حال ابتدا باید آموزش تخلیه کردن آب کثیف جمع شده در لباسشویی را به شما ارائه کنیم تا آب را تخلیه کنید.

8 دلیل برای عدم تخلیه آب ماشین لباسشویی

نحوه تخلیه فوری آب از ماشین لباسشویی

برای تخلیه فوری آب از ماشین لباسشویی، ابتدا لباس‌ها را از دستگاه خارج کنید تا لباس‌های خیس شده، مانع از خرج آب آلوده از ماشین لباسشویی نشوند؛ سپس به فیلتر دستگاه یا محفظه مربع شکلی که در قسمت پایین ماشین لباسشویی و سمت راست قرار گرفته است، مراجعه کنید و درب آن را باز کنید.

هنگامی که درب فیلتر ماشین لباسشویی را باز کردید، با یک اهرم پیچ شکل و یک لوله باریک برای تخلیه آب مواجه میشوید، البته در برخی از ماشین لباسشویی‌ها، شاید این شیلنگ وجود نداشته باشد.

با باز کردن اهرم پیچ شکل یا شیلنگ باریک (فیلتر تخلیه)، آب آلوده بسیار زیادی به همراه رسوب و آشغال‌ها از آن قسمت خارج میشود؛ بنابر‌این توجه داشته باشید که اگر فرش یا موکتی در زیر ماشین لباسشویی پهن کردید، آن را جمع کنید و سپس یک تشت یا ظرف بزرگ، برای جمع آوری آب آلوده فراهم کنید.

دریچه فیلتر ماشین لباسشویی

1-مسدود شدن فیلتر پمپ تخلیه

در اکثر لباسشویی‌ها یک پمپ تخلیه آب طراحی شده و وجود دارد ، کاربرد این پمپ ، تخلیه آب ماشین لباسشویی در چندین مرحله حین شستن لباس ها است در این پمپ‌ها برای نظافت بیشتر و جلوگیری از ورود پرز و … به پمپ فیلتری طراحی شده است که وظیفه اصلی آن محافظت از پمپ تخلیه آب میباشد. پیشنهاد میکنم مقاله علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی بوش را مطالعه کنید و اطلاعاتی که در این حوزه به شما ارائه کردیم را برای رفع مشکل خود مطالعه کنید.

به مرور زمان ممکن است محفظه‌های فیلتر توسط اشیا خارجی مسدود شود و نیاز است که شما فیلتر را باز کنید و حسابی آن را تمیز کنید. ((توجه کنید ، شاید اشیا از فیلتر عبور کرده و پمپ دستگاه سوخته باشد))

2-خرابی هیدروستات لباسشویی

هیدروستات یک قطعه در مدار ماشین لباسشویی است که وظیفه اصلی آن شناسایی سطح مصرفی آب و نظارت بر آن است؛ یعنی اگر سطح آب به حداکثر میزان خود در دستگاه برسد، هیدروستات سریعا یک دستور به برد الکترونیکی، برای قطع کردن آب ارسال خواهد کرد.

همچنین اگر این قطعه دچار مشکلی در عملکرد خود شده باشد، به احتمال زیاد نمی‌تواند سطح آب را شناسایی کند؛ این خرابی در نهایت منجر به خرابی و بروز مشکل در دیگر قطعات میشود، زیرا وقتی که سطح آب شناسایی نشود، مخزن ماشین لباسشویی مانند یک آکواریوم پر از آب میشود.

دلایل تخلیه نشدن آب ممکن است در برند‌های پیشرفته متفاوت باشد، به همین خاطر میتوانید از مقالاتی همچون علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی سامسونگ یا علت تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی ال جی، استفاده کنید.

مسدود شدن فیلتر تخلیه آب ماشین لباسشویی

3-خرابی پمپ تخلیه آب ماشین لباسشویی

اکثر ما شاید با وظیفه اصلی پمپ تخلیه آب در ماشین لباسشویی، یعنی مکش آب آلوده از دستگاه آشنا باشیم. اما گاهی اوقات اشیاء و اجسام باقی مانده در فیلتر تخلیه، ممکن است به سمت پمپ حرکت کنند که در نهایت برخورد این اجسام با پروانه پمپ، باعث خرابی یا خرد شدن آن خواهد شد.

همچنین پمپ‌های لباسشویی در اثر کارکرد مداوم و زیاد دچار فرسایش میشوند و کم کم از کار می‌افتند ، پس خرابی پمپ میتواند دلایل و علت‌‌های خود را داشته باشد.

در اینطور مواقع کافیست با فراتیک تماس بگیرید تا مشکل شما به همراه ضمانت گارانتی 6 ماهه برسی و برطرف گردد.

4-مسدود شدن محل خروجی آب از لباسشویی

محل خروجی آب در لباسشویی به جایی گفته میشود که شلنگ تخلیه به آن متصل میشود ، در اکثر مواقع مسدود شدن محل خروجی آب میتواند به خاطر تکه‌ای از لباس ، رسوبات آب و مواد شوینده ، اجسام کوچک و … باشد. حتی این مشکل میتواند به خاطر عبور پرز‌های لباس از فیلتر باشد.

به گفته بسیاری از تکنسین‌های فراتیک : (( طول بیش از حد شلنگ تخلیه آب میتواند مشکل ساز باشد )) ، برای همین پیشنهاد میشود طول شلنگ تخلیه آب در لباسشویی ها نباید بیشتر از 3 متر باشد زیرا همین موضوع باعث جلوگیری از تخلیه آب در دستگاه میشود.

5-خرابی زبانه درب لباسشویی

یکی از دلایل باز شدن یا باز نشدن درب ماشین لباسشویی میتواند از خرابی زبانه یا میکروسوئیچ درب دستگاه باشد، بنابراین اگر این قطعه با مشکلی مواجه شده باشد و ناگهان درب ماشین لباسشویی در هر یک از مراحل شستشو باز شود، به احتمال زیاد دستگاه متوقف میشود و لباسشویی عملا دیگر هیچ عملکردی ندارد. این امر در نهایت باعث تخلیه نشدن آب لباسشویی نیز میشود.

در این صورت میتوانید زبانه درب را چک کنید و برای تعمیر میکروسوئیچ، با یک مرکز تعمیرات ماشین لباسشویی معتبر تماس بگیرید.

6-خرابی برد یا تایمر دستگاه

خرابی برد ماشین لباسشویی

برخی از ماشین لباسشویی‌های تایمری برد بسیار کوچکی دارند و یا اینکه اصلا هیچ برد الکترونیکی ندارند؛ اما برخی دیگر از ماشین لباسشویی‌های نسل جدید، دارای یک برد الکترونیکی بسیار پیشرفته در مدار خود هستند که اگر مشکل نرم افزاری یا سخت افزاری در آن به وجود بیاید، ممکن است عملکرد دستگاه به کلی مختل و نابود شود.

برای تعمیر برد ماشین لباسشویی کافیست از خدمات تعمیر ماشین لباسشویی در کرج یا تهران یا استان‌های دیگر، در مجموعه فراتیک استفاده کنید تا مشکل‌تان به همراه ضمانت گارانتی 6 ماهه برطرف شود.

7-مسدود شدن لوله فاضلاب

تمامی آب کثیفی که در هر مرحله از لباسشویی خارج میشود ، باید تخلیه و وارد فاضلاب شود. لطفا مطمعن شوید که مسیر تخلیه آب به فاضلاب مسدود نشده باشد ، اگر لوله فاضلاب به هر دلیلی مسدود شده و موفق به باز کردن آن نشدید ، با یک لوله باز کن تماس بگیرید.

8-استفاده از مواد شوینده متفرقه

یکی دیگر از دلایلی که تاثیر بسیار کمی در تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی دارد، استفاده از مواد شوینده متفرقه است؛ یعنی شما از پودر لباسشویی متفرقه و نامعتبر در شستشو استفاده کنید. همین امر در دراز مدت میتواند باعث به وجود آمدن جرم و رسوب در لوله‌ها و مدار پکیج‌ها شود.

9-وجود جرم و رسوب در لوله‌ها

در اثر گذر زمان، هنگامی که شما لباس‌های بسیار کثیف و گلی را در لباسشویی برای شستشو قرار می‌دهید، دستگاه دچار رسوب و جرم بسیار زیادی میشود که اگر به کمک جرم گیر‌های لباسشویی، آن را جرم گیری نکنید، لوله‌ها بر اثر جرم و رسوب مسدود و مانع از خارج شدن آب میشوند.

10-خرابی شیر الکتریکی (شیر برقی)

شیر برقی ماشین لباسشویی

یکی دیگر از دلایل تخلیه نکردن آب میتواند خرابی شیر الکتریکی دستگاه باشد. وظیفه شیر الکتریکی در لباسشویی تنظیم آب مورد نیاز برای شستشو میباشد به طوری که اگر این قطعه دچار مشکل شود آبرسانی دستگاه مختل شده و در تخلیه آب لباسشویی هم نقش به سزایی دارد.

خراب شدن این قطعه میتواند بدلیل مسدود شدن فیلتر پمپ تخلیه ، فرسودگی و ایجاد رسوب ، نوسان برق و … باشد.

روش‌های برطرف کردن مشکل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

  • ابتدا مطمعن شوید فیلتر پمپ تخلیه آب تمیز است و گرفتگی ندارد.

  • شیلنگ تخلیه آب را از پشت لباسشویی جدا کنید و با فشار آب داخل آن را تمیز کنید.
  •  مطمعن شوید مسیر تخلیه آب به فاضلاب باز است.

اگر مشکل از نکات بالا نبود ، حتما با یک تعمیر کار با تجربه تماس بگیرید.

روش‌های جلوگیری از مشکل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

  • توزیع مناسب لباس‌ها در ماشین لباسشویی

همیشه لباس ها را دانه دانه و با حجم مناسب داخل ماشین لباسشویی قرار دهید.

  • استفاده مناسب و به اندازه از مواد شوینده

بالاتر در مورد استفاده نادرست از مواد شوینده توضیح دادیم که چطور میتواند باعث جلوگیری از تخلیه آب شود، لطفا از مواد شوینده متفرقه استفاده نکنید. (پیشنهاد ما تاید و مایع لباسشویی است)

  • جیب‌ها را خالی کنید

لطفا قبل از قرار دادن لباس در ماشین لباسشویی جیب‌ لباس‌ها را برسی کنید تا اشیا خارجی باعث خرابی پمپ تخلیه آب نشود.

گیر کردن آب در ماشین لباسشویی

خلاصه‌ای از آنچه گفتیم

در محتوای این مطلب به صورت کامل به دلایل اساسی و مهم در مورد تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی پرداختیم، امیدواریم که تا به اینجای این مطلب موفق به برطرف کردن مشکل شده باشید؛ اما اگر تا اینجای کار در برطرف کردن این مشکل ناموفق ظاهر شدید، کافیست برطرف کردن این مشکل را به فراتیک بسپارید.

فراتیک یک مجموعه تخصصی در حوزه تعمیرات لوازم خانگی با بیش از 10 سال سابقه و تجربه درخشان است که برای تمامی خدمات خود ضمانت گارانتی 6 ماهه ارائه میکند. همچنین تنها پیشنهاد ما در اینطور مواقع استفاده از خدمات فراتیک برای جلوگیری از بروز دیگر مشکلات در مدار دستگاه است.

4.5/5
مقالات مرتبط
نظر شما درباره این مقاله چیست؟

2 پاسخ

  1. در مورد اینکه چرا لباسشویی وسط شستن از کار میفته هم مقاله بذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بنر فراتیک